X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
روش حل مساله : - *ریاضی دروازه علوم است*
صفحه نخست | آرشیو | ارتباط با ما| شماره تماس : 09123823828
خوش آمدید ریاضی دروازه علوم

ایمن وبروش حل مساله :
موضوع: @name | تاریخ ارسال: یکشنبه 25 اسفند‌ماه سال 1387

برای حل کردن هر مساله باید چند گام را رعایت نماییم که عبارتند از : 

 

۱- فهمیدن مساله : که مهمترین بخش هر مساله در این زمینه می باشد و عموما" فراگیران مساله را درک نکرده اند که بخواهند آنرا حل کنند  برای آنکه این درک را از مساله پیدا کنیم باید  از فراگیران  بخواهیم مساله چندین بار بخوانند و خلاصه آنرا برای ما بیان کنند  

2- مجهولات و معلومات مساله را مشخص نموده و ارتباطی منطقی بین آنها ایجاد نمایند ؛ در این قسمت ممکن است ارتباط مستقیم بین داده ها و مجهول مساله نتوانیم ایجاد کنیم در این صورت باید مسئله کمکی در نظر بگیریم و بوسیله آن ارتباطی غیر مستقیم بین داده ها و مجهولات مسئله بیابیم . 

 

3- طرح نقشه : برای رسیدن به یک طرح نقشه منطقی بهتر است به سوالاتی مانند : آیا آن مساله را قبلا" دیده اید ؟ و یا آیا نمونه این مساله را قبلا" حل کرده ام ؟ آیا از قضیه ای که بتواند در حل کردن مساله مرا کمک کند آگاهی دارم ؟  ... بدیهی است پاسخ دادن به اینگونه سوالات می تواند  ما را در  ارائه طرح نقشه مناسب کمک کند . 

 

4- اجرای نقشه : در مراحل اجرای نقشه هر قدم که برمی دارید مساله را مورد ارزیابی قرار دهید و از درستی راه حلتان مطمئن شده و مراحل بعدی را امتحان کنید . البته دقت کنید ممکن است  طرح نقشه شما مناسب نبوده است بنابراین نا امید نشوید راه حل دیگیری را مورد ارزیابی  قرار دهید . 

 

5- آزمایش کردن : بعد از حل هر مساله حتما" آنرا آزمایش کنید . راه حلی مناسبترین است که شفافتر و دقیقتر باشد نه آنکه کوتاهترین راه حل باشد البته راه حلهای کوتاه نیز بعضا" راه حلهای مناسبی نیز هستند ولی نه همیشه . 

  ادامه مطلب | 5 نظر